У ексклузивном интервјуу за познати француски медиј „Омерта“, директор Канцеларије за јавну и културну дипломатију Арно Гујон истакао је да се ситуација у Босни и Херцеговини не може разумети без познавања чињенице да је та земља прошла кроз тежак рат између три народа и три вере: муслимана, католика и православаца који вековима живе заједно на том простору.
Гујон је објаснио за француски медиј да су то аутохтони народи међу којима је из историјских разлога временом дошло до раздвајања, али да сви говоре истим језиком.
„Рат је однео много живота. Прекинут је 1995. године захваљујући Дејтонском споразуму. Потписале су га бројне западне земље, као и Србија која је гарант истог. Важна ствар у овом споразуму, и због које је мир уопште могао да се постигне, је та што имамо поделу Босне и Херцеговине на два ентитета, хрватско-муслимански ентитет и српски ентитет Републику Српску који имају своје специфичности. Сваки ентитет има своје кутурне и језичке специфичности“, рекао је Гујон.
Он наводи да смо већ неколико година сведоци тенденције од стране Бошњака који желе да остваре политичку превласт над друга два народа укидањем њихових надлежности.
„Република Српска је жртва овог покушаја централизације, односно жеље да се укину стекнута права кроз укидање различитих надлежности обезбеђених Дејтонским споразумом. Томе се председник Републике Српске Милорад Додик супроставља. Противи се тој опасној тенденцији која ствара огромну нестабилност и која поново буди тензије у Босни. Он је осуђен од стране суда у Сарајеву. Видимо да постоји инструментализација правосуђа у политичке сврхе са циљем да се малтретира и потчини српски ентитет у Босни, Република Српска која омогућава Србима да остану слободни и безбедни на својој земљи“ каже Арно Гујон.
Гујон је у интревјуу за Омерту нагласио да постојање Републике Српске представља гарант опстанка српског народа у БиХ.
„Ако данас у Босни имамо још Срба, ако данас у Босни имамо још цркава, то је зато што Република Српска још увек постоји. Они који желе да га уклоне стављају у опасност милион Срба у Босни. То је велика опасност, не само за Босну или за регион Балкана, већ за целу Европу. Верујем да треба апеловати на разум. То је оно што чини Република Србија. То је оно што ради председник Србије Александар Вучић захтевајући да се сви врате разуму, подсећајући на поштовање међународног права, на поштовање међународних споразума, укључујући Дејтонски споразум“, каже он.
Гујон је на крају интервјуа поручио да данас има људи који би желели више, који се надају да ће, одузимањем права или угњетавањем једног народа, њихов народ бити срећнији.
„То не функционише тако. Верујем да је време да сарађујемо и живимо у миру, посебно на Балкану. Било је довољно ратова и зато Београд систематски апелује на разум, и надам се да ће нас чути, не само у нашем региону, већ и у Европи“, закључио је Гујон.