У ексклузивном интервјуу за познати француски медиј „Омерта“, директор Канцеларије за јавну и културну дипломатију Арно Гујон истакао је да се у Француској знатно променила слика о Србији и Србима са Косова и Метохије од времена када је било непожељно говорити о њиховом прогону до данас када се њихова страна приче све чешће слуша и разуме.
„Били смо жигосани. То је било неколико година након страшне пропаганде из 1999. године. Тада су медији у Француској попут Либерасиона и Ле Монда писали да је геноцид који је био у току на Косову и Метохији подсећао на време Џингис Кана. Србомрзац Бeрнар-Анри Леви који је недавно оптужен за малверзацију у Француској, говорио је да треба ослободити српски народ од Милошевића, али и од самог себе, као да је српски народ био сам по себи зао и ђаволски“, рекао је Гујон.
Он је подсетио да се тада на телевизији у Француској говорило о готово 500.000 несталих Албанаца, што је како каже, била очигледна лаж, јер је било незамисливо да се у 21. веку неприметно изврши геноцид. Гујон наводи да су преувеличани бројеви служили као основа за жестоку пропаганду, због које је касније било тешко помоћи Србима на Косову и Метохији.
„Ми смо желели да говоримо о томе преко часописа удружења Солидарност за Косово, који се и данас тромесечно шаље свим нашим донаторима, преко билтена, преко књига и докуменатарних филмова. Снимили смо документарни филм „Косово, хришћанство у опасности“, који је приказан на гледаној француској телевизији КТО као и на многим другим страним телевизијама. Филм је добио бројне награде у Србији и иностранству зато што приказује реалност и суровост живота Срба из јужне покрајине о којој се до тада мало знало“, каже Гујон.
Он је у интервју за „Омерту“ објаснио како изгледа данас живот на Косову и Метохији и да када кренете ка манастиру Високи Дечани, пролазите кроз контролне пунктове са осматрачницама, бодљикавом жицом и митраљеским гнездима.
„Тек онда можете да уђете у манастир који је острво мира у океану мржње. Тај симбол мира последњих година био је мета више оружаних напада, укључујући минобацаче, ракете и један покушај терористичког напада. Управо захваљујући безбедносном пролазу, који је финансирала „Солидарност за Косово“, успело се тада у заштити и очувању тог светог места“, каже он.
Гујон наводи да је сав овај рад, као и рад великих професора, новинара који су бранећи истину о Косову и Метохији допринели промени слике о Србији и Србима у Француској, али и широм света.
„Пре три године познати новинар Режис Ле Сомије био је на Косову и Метохији, видео својим очима, снимио и објавио на „Омерти“, покушаје крађе вина српских виноградара из Велике Хоче, који су последњи виноградари у овом региону. Добро је што су на овај начин људи коначно могли да стекну праву слику о томе шта се заиста дешава недалеко од нас. На свега два сата авионом или један дан колима од Париза. То је овде, у самом срцу Европе. И све се то дешава управо сада!“, закључио је Гујон.